BIOGRAFIA
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI
ARTYKUŁY
PRZEKŁADY
PUBLIKACJE ZAGRANICZNE
PUBLIKACJE MULTIMEDIALNE
PROGRAMY TELEWIZYJNE
FILMY
GALERIA ZDJĘĆ
FRAGMENTY NAGRAŃ
Słowo kluczowe:
Szukaj w:
   
 
STRONA GŁÓWNA / PROGRAMY TELEWIZYJNE
1
TWL TWL

Telewizyjne Wiadomości Literackie; TV2, TV Polonia; najdłużej istniejący na antenie polskiej telewizji publicznej program literacki (od lutego 1996); przez 4 lata dwutygodnik, później miesięcznik; od 1999 roku na antenie TVP 2; długość emisji 30 min. Oglądalność programu w roku 2000 oscylowała pomiędzy 2 - 3,4% (ponad 1 mln widzów), co oznacza wielkość porównywalną ze słynnymi „Apostrophes” Bernarda Pivot (1.7 mln) lub „Kwartetem Literackim” Marcela Reicha-Ranickiego (1,8 mln). W Raporcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z roku 2001 nt. obecności kultury w programach telewizji publicznej TWL został uznany za jedyną wartościową pozycję wśród programów literackich („audycje poświęcone w całości sprawom twórczości literackiej, poza Telewizyjnymi Wiadomościami Literackimi, są nienowoczesne, nudne, odstręczające od książek i czytania”).

Latarnik Latarnik

„Latarnik” to tytuł znany każdemu Polakowi, odwołujący się do słynnej noweli Sienkiewicza, obrazującej psychiczną sytuację emigranta polskiego na obczyźnie, rozdartego pomiędzy tęsknotą za krajem i jego kulturą a przypisaniem zawodowym. Wybór tego tytułu symbolicznie określa cel programu: śledzenie i rejestracja obecności Polaków i kultury polskiej za granicą, obserwacja i relacjonowanie aktywności rodaków mieszkających na stałe poza krajem (emigracja) lub przebywających tam okresowo (kontrakt, tournée, pobyt czasowy, ekspedycja itd.). W dobie zacieśniania się związków ekonomicznych i politycznych pomiędzy zaawansowanymi cywilizacyjnie krajami świata, gdy ujawniają się globalne tendencje integracyjne, szczególnie żywe stało się zapotrzebowanie na program rejestrujący aktywność Polaków poza własną ojczyzną, pokazujący ich obecność w kulturze uniwersalnej.

Jatka kulturalna

Program emitowany w TVP 3. W roku 2004 zrealizowano 3 odcinki m.in. nt. wizerunku i przeszłości miasta Wrocławia w książce prof. Normana Daviesa oraz kontrowersji wokół idei uruchomienia Centrum dla Wysiedlonych. Program dyskusyjny o charakterze panelowym, skoncentrowany na problemach Dolnego Śląska, moderowany przez Stanisława Beresia z udziałem grona zmieniających się ekspertów. m.in. Klausa Bachmana, Normana Daviesa, Beaty Ociepki, Wojciecha Sitka, Adama Krzemińskiego, Wojciecha Wrzesińskiego, Beaty Maciejewskiej, Adolfa Juzwenki.

Polski dla zielonych

Wieloodcinkowy kurs języka polskiego dla obcokrajowców w młodym wieku, którego kanwą są przygody pary sympatycznych kosmitów, którzy po kraksie pojazdu kosmicznego znaleźli się w Polsce i ze zdumieniem poznają nowy świat, próbując go zrozumieć i skomunikować się z jego mieszkańcami. Jako przybysze z innej planety, bohaterowie uczą się języka polskiego oraz miejscowych zwyczajów od podstaw, natomiast ich odmienność cielesna (projekt lalek, kojarzący się z „E.T.” Spielberga oraz Muppetami) oraz cywilizacyjna stają się przyczyną sytuacji humorystycznych, stałych nieporozumień i zaskoczeń. Perypetie sytuacyjne i językowe sympatycznych kosmitów w sposób oczywisty odpowiadają problemom, jakie napotykają w obcym kraju wszyscy obcokrajowcy, a ich droga wtajemniczania w nowy świat – statystycznemu procesowi poznawania obcej kultury i języka. Autorami scenariusza są Stanisław Bereś i Grzegorz Braun, koncepcję lignwistyczną opracował zespół językoznawców z Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. Jana Miodka i prof. Anny Dąbrowskiej. Cykl, choć wygrał konkurs rozpisany przez TVP Polonia, nie został skierowany do realizacji.

1
 
Stanisław Bereś