BIOGRAFIA
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI
ARTYKUŁY
PRZEKŁADY
PUBLIKACJE ZAGRANICZNE
PUBLIKACJE MULTIMEDIALNE
PROGRAMY TELEWIZYJNE
FILMY
GALERIA ZDJĘĆ
FRAGMENTY NAGRAŃ
Słowo kluczowe:
Szukaj w:
   
 
STRONA GŁÓWNA / PUBLIKACJE / KSIĄŻKI
 [ 1 ]  2  [ 3 ]  [ 4 ] 
Historia i fantastyka Historia i fantastyka

Kiedy do rozmowy zasiadają: najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantasy, którego wszystkie książki stały się mega-hitami, on sam zaś dorobił się pozycji klasyka fantastyki, otoczonego tłumami bezgranicznie wiernych mu fanów, z drugiej zaś znany historyk literatury o nerwie dziennikarza, autor m.in. wielu popularnych rozmów-rzek oraz telewizyjnych wywiadów z pisarzami, musi zdarzyć się coś ważnego. Co więcej, muszą posypać się iskry.

Tako rzecze Lem Tako rzecze Lem

Tom rozmów ze Stanisławem Lemem, opublikowany w 2002 roku, a powstały pomiędzy listopadem 1981 roku a sierpniem roku 1982, w atmosferze pełnego napięć oczekiwania na nieuchronną wówczas - zdaniem pisarza - katastrofę polityczną kraju oraz w pierwszych miesiącach stanu wojennego, który dla obu rozmówców był okresem wyjątkowo bolesnym. Na książkę złożyło się kilkanaście spotkań obu rozmówców przy magnetofonie w domu pisarza w Krakowie, a ich zewnętrznym kontekstem była brutalna pacyfikacja wolnościowych dążeń społeczeństwa.


Historia literatury polskiej w rozmowach. XX-XXI wiek Historia literatury polskiej w rozmowach. XX-XXI wiek

Rozmowy z pisarzami to jeden z efektowniejszych wynalazków literatury polskiej ostatnich dziesięcioleci. "Historia literatury polskiej w rozmowach" to książka, która wpisuje się w tę piękną, choć młodą tradycję rozmów z pisarzami. W tym tomie znajdujemy rozmowy Stanisława Beresia, redaktora „Telewizyjnych Wiadomości Literackich”, emitowanych na antenie TVP 2 i TVP Polonia od 1996 roku (przeciętna oglądalność ok. miliona widzów), przeprowadzone przed kamerami z wybitnymi współczesnymi pisarzami polskimi: Cz. Miłoszem, K. Brandysem, T. Różewiczem, St. Lemem, R. Kapuścińskim, W. Terleckim, W. Dichterem, H. Grynbergiem, Ch. Skrzyposzkiem, A. Zagajewskim, P. Sommerem, T, Jastrunem, A. Bolcką, M. Wilkiem, Z. Kruszyńskim, A. Tuszyńską, A. Sosnowskim, A. Stasiukiem, M. Świetlickim, P. Siemionem, O. Tokarczuk, M. Gretkowską, J. Baczakiem.

Szuflada z Atlantydy Szuflada z Atlantydy

Tom szkiców historycznoliterackich, opublikowanych w 2002 roku w „Dolnośląskim Wydawnictwie Edukacyjnym” (Wrocław). Koncepcję książki wyjaśnia w „Słowie wstępnym” sam autor. Oto jego skrócona wersja.

Każdy kto widział spektakularne przejście dwóch wielkich powodzi przez miasta europejskie w latach 1997 i 2002, posiada elementarne przynajmniej wyobrażenie jak mogłaby wyglądać wynurzona z odmętów Atlantyda. Nie byłaby to na pewno kraina zachęcającą do archeologicznych studiów. Nadzieje na kontemplację urody odsłoniętego nagle podmorskiego pejzażu lub studiowanie form życia dawnej cywilizacji to naiwne iluzje, gdyż naszym oczom ukazałby się pejzaż posępny i przerażający, jak ten, który pamiętamy z naszych ulic i domów po przewaleniu się przez nie wielkiej, burej, niszczycielskiej wody.

 [ 1 ]  2  [ 3 ]  [ 4 ] 
 
Stanisław Bereś