BIOGRAFIA
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI
ARTYKUŁY
PRZEKŁADY
PUBLIKACJE ZAGRANICZNE
PUBLIKACJE MULTIMEDIALNE
PROGRAMY TELEWIZYJNE
FILMY
GALERIA ZDJĘĆ
FRAGMENTY NAGRAŃ
Słowo kluczowe:
Szukaj w:
   
 
STRONA GŁÓWNA / FILMY
1
Biały brat Papuasów Biały brat Papuasów

Film dokumentalny, zrealizowany dla TVP Polonia, poświęcony postaci światowej sławy antropologa polskiego prof. Wojciecha Dąbrowskiego, wykładającego od wielu lat w Australii. Jego najważniejsze prace zostały poświęcone plemionom Nowej Gwinei, wśród których mieszkał pond 6 lat (początkowo w ramach obserwacji uczestniczącej, a później z wyboru). Film opowiada o dramatycznych losach plemienia, z którym uczony związany był najbliżej i uznany w nim za "białego brata", a wkrótce po jego wyjeździe do Australi w celu napisania książki, zostało wymordowane w ramach walk bratobójczych.

Wydaj to sam Wydaj to sam

Film dokumentalny, zrealizowany na zamówienie TVP 2, ukazujący działalność młodych wydawców, najczęściej pisarzy i ich rodzin, zakładających oficyny we własnych domach (często w szopach i stodołach). Andrzej Stasiuk, Monika Sznajderman, Olga Tokarczuk, Piotr Fingas i Miłosz Kierc opowiadają o niezwykłych, często dramatycznych lub zabawnych, okolicznościach powstawania ich firm wydawniczych (m.in. Ruta, Czarne).

Ciało kamienia. Ciało kamienia.

Film dokumentalny, zrealizowany dla TVP 2, poświęcony postaci jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy świata - Igora Mitoraja, mieszkającego i tworzącego we Włoszech. Jego monumentalne i ekspresyjne rzeźby zdobią place największych miast świata (m.in. Paryża, Londynu, Nowego Jorku, Seattle, Tokio, Rzymu, Florencji) oraz sprzedawane są przez ekskluzywne galerie europejskie i amerykańskie. Film został nakręcony w urokliwej scenerii włoskiego miasteczka Pietrasanta i pokazuje artystę m.in. w kopalni marmuru, podczas pracy w atelier, a także postacie najbliższych współpracownków rzeźbiarza i właścicieli galerii, sprzedających jego rzeźby za astronomiczne ceny. "Ciało kamienia" nie zostało nigdy wyemitowane w TVP z powodu niezgody głównego bohatera.

1
 
Stanisław Bereś