BIOGRAFIA
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI
ARTYKUŁY
PRZEKŁADY
PUBLIKACJE ZAGRANICZNE
PUBLIKACJE MULTIMEDIALNE
PROGRAMY TELEWIZYJNE
FILMY
GALERIA ZDJĘĆ
FRAGMENTY NAGRAŃ
Słowo kluczowe:
Szukaj w:
   
 
STRONA GŁÓWNA / PUBLIKACJE / PUBLIKACJE ZAGRANICZNE / ISTORIJA I FANTASTIKA
ISTORIJA I FANTASTIKA
Kiedy do rozmowy zasiadają: najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantasy, którego wszystkie książki stały się mega-hitami, on sam zaś dorobił się pozycji klasyka fantastyki, otoczonego tłumami bezgranicznie wiernych mu fanów, z drugiej zaś znany historyk literatury o nerwie dziennikarza, autor m.in. wielu popularnych rozmów-rzek oraz telewizyjnych wywiadów z pisarzami, musi zdarzyć się coś ważnego. Co więcej, muszą posypać się iskry.

Rozmowy Stanisława Beresia z Andrzejem Sapkowskim nie są letnią, gawędziarską zupą, przyrządzoną przez starych znajomych, wspominających dawne czasy, lecz zapisem spotkania dwóch indywidualności, przychodzących z różnych światów – odmiennych intelektualnie, światopoglądowo, a nawet charakterologicznie. Na kartach tej książki spotykają się zawodowa dociekliwość historyka literatury z żywym temperamentem i bujną osobowością dojrzałego, świadomego swojej wartości pisarza - twórcy kultowego pięcioksięgu „wiedźmińskiego” i trylogii „husyckiej”, który stał się objawieniem polskiej prozy przełomu XX i XXI wieku. Z jednej strony widzimy więc zarzucającego sieci pytań literaturoznawcę, żywo zainteresowanego życiem, umysłem, psychiką oraz wyobraźnią swego rozmówcy; z drugiej zaś ojca polskiej fantasy - świadomego reguł toczącej się gry i wyznaczającego jej granice, obdarzonego wielką wiedzą i niebanalną osobowością, absolutnie pewnego swych racji, odrębnego w poglądach na świat i literaturę, wreszcie konkretnego aż do bólu.

Nie brak więc w tych rozmowach pytań zasadniczych, a nieraz i osobistych: o dzieciństwo i młodość prozaika, o jego pierwsze kroki w literaturze, o jego charakter i przekonania, o stosunek do spraw publicznych, o drogę na parnas fantasy, o dar talentu i sposób jego rozwijania, o pozycję fantastyki w literaturze polskiej, o rozumienie powinności artysty i jego etykę, o warsztat pisarski; nie brak tu jednak i zaskakujących żartów, anegdot, drwin, niekiedy nawet złośliwości (głównie w stosunku do przeciwników fantastyki, fałszywych autorytetów i dziennikarzy).

Dzięki tej rozbieżności interesów i dyskursywnemu napięciu, które panuje pomiędzy rozmówcami, dialogi te nie są drętwym ględzeniem, którego celem jest polerowanie pomnika lub prawienie sobie duserów, ale pełną energii i zaskakujących reakcji, rzetelną debatą nad ważnymi kwestiami światopoglądowymi i artystycznymi, do których prowokują utwory pisarza. Nie jest to więc książka dla tych fanów fantastyki, którzy interesują się tylko śmiercionośną „drogą miecza” wiedźmina lub smaczkami podbojów miłosnych Reynevana (choć i o tym się tu rozmawia), ale raczej dla tych, których pasjonują sekretne związki historii i fantastyki, poglądy pisarza na literaturę i metody jego pracy twórczej. Choć nie ulega wątpliwości, że zarówno miłośnicy przygody, jak i smakosze ambitniejszych odmian fantasy znajdą w tych rozmowach coś dla siebie. Sapkowski jest bowiem równie intrygującym bohaterem jak powoływane przez niego do życia literackie postacie. Obdarzony ogromną wiedzą, pewien swoich racji, zaskakujący w gustach i sądach, szybki w słowie i reakcji, inteligentny i przewrotny, rzeczowy i podejrzliwy, a przy tym zawsze gotów do polemicznego starcia, jawi się w tym tomie jako wojownik fantastycznego never landu - jego twórca, ambasador i strażnik.

[oryginalna wersja wstępu, w druku skrócona przez wydawnictwo]

 
Stanisław Bereś