BIOGRAFIA
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI
ARTYKUŁY
PRZEKŁADY
PUBLIKACJE ZAGRANICZNE
PUBLIKACJE MULTIMEDIALNE
PROGRAMY TELEWIZYJNE
FILMY
GALERIA ZDJĘĆ
FRAGMENTY NAGRAŃ
Słowo kluczowe:
Szukaj w:
   
 
STRONA GŁÓWNA / PUBLIKACJE / KSIĄŻKI
1  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ] 
Okruchy Atlantydy Okruchy Atlantydy

Okruchy Atlantydy. Wrocławski riff.
Salon III Rzeczpospolitej, czyli spotkania w salonie Profesora Józefa Dudka Salon III Rzeczpospolitej, czyli spotkania w salonie Profesora Józefa Dudka

Tom drugi "Salonu…" zawiera zapis 25 spotkań dyskusyjnych w Salonie prof. Józefa Dudka z zakresu matematyki, fizyki, informatyki, biologii, religioznawstwa, naukoznawstwa, ekonomii, politologii, teorii kultury, teatrologii, literatury, literaturoznawstwa, językoznawstwa i architektury. Materiał, liczący 512 stron, opracowali studenci dziennikarstwa, doktoranci polonistyki oraz nauczyciele szkolni i akademiccy w ramach seminariów magisterskich i proseminariów prowadzonych przez prof. Stanisława Beresia i dr Urszulę Glensk.Wojaczek wielokrotny. Wojaczek wielokrotny.

Każde pokolenie ma swoich idoli, ale postacią, która obecnie przyciąga i magnetyzuje najmocniej, i to przedstawicieli wszystkich generacji, jest Rafał Wojaczek. Współczesna literatura polska nie posiada drugiej tak wyrazistej, dramatycznej i intrygującej indywidualności literackiej. Nie tylko dlatego, że pisał sugestywne, chwytające za gardło wiersze, ale również dlatego, że doczekał się efektownej, skrupulatnie przechowywanej przez rówieśników oraz młodsze pokolenia legendy literackiej: igrającego ze śmiercią poety "przeklętego", alkoholika, nieobliczalnego awanturnika, skandalisty, człowieka z "żółtymi papierami", a zarazem ucałowanego przez Boga poety. Doczekał się również przejawów autentycznego kultu, co łatwo zaobserwować w miejscu jego spoczynku we Wrocławiu.

Kradzieże brylantów Kradzieże brylantów

Wybór poezji Stanisława Kowalczyka (pseud. Lapis, Evanna); zapomnianego poety pokolenia Kolumbów, urodzonego w 1917 roku w Tule, zastrzelonego przez Niemców w sierpniu 1944 roku na stacji w Otrębusach. W momencie wybuchu wojny był studentem warszawskiej polonistyki, a w czasie okupacji działaczem Biura Informacji i Propagandy AK, sekretarzem redakcji konspiracyjnego pisma satyrycznego „Moskit” oraz współpracownikiem „Demokraty”. Opublikował podziemnie tomik poetycki „Osty kwitnące” (1944), współpracował przy wydaniu „Kalendarzyka złodziejskiego na rok 1944”

1  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ] 
 
Stanisław Bereś